1. 13
  ogrenildiginde ufuk acan bilgiler basligi elbet bir gun acilacak. kacinilmaz son bu yani. fakat bu konuda bir onerim var, bunun da bir ozel baslik statusune sokulmasi yonunde. soyle ki,

  ornegin radyonun tarihi hakkinda bir entry girdik, aydinlandik aydinlattik dibimize isik veren mum olduk diyelim. lutfen bu basligi "radyo" basligina veya ilgili herhangi bir basliga girelim, bunun cok ufuk acici bir entry oldugunu dusunuyorsak da ogrenildiginde ufuk acan bilgiler basligina sadece entry numarasini verelim. ha o entrynin ne hakkinda oldugunu belirtmek icin yanina baslik ismi de yazilabilir belki, ama sadece bu kadar.

  o baslik hall of fame olmali, her telden bilgi iceren ansiklopedi olmali, guzel bi derleme olmali fakat "kaynak" olmamali. radyonun tarihini radyoya, kopekbaliklarinin kikirdak iskelete sahip olduklarini kopekbaligi basligina, sezarin hakkini sezara...

  yapin bi guzellik de hayaldi gercek oldu diyeyim *
  #1173 buyucu | 2 yıl önce
   
 2. 15
  öhöm. alınmaca gücenmece yok değil mi? dedikten sonra, aynı anda çok fazla girilecekse film ve kitapların orijinal isimlerinin bakınızları tematik olarak girilse daha iyi olur gibi diyorum.
   
 3. 19
  #21136 numaralı girdiye istinaden:

  köyün delisinden az kullanılmış zihin açıklığı başlığında yazmayı düşündüğüm konulardan biriydi.

  Ad ve soyad. Bana birilerinin vermiş olduğu, seçimini benim yapmamış olduğum iki kelime. Beni güya özel kılan kombinasyon.

  Bence insanların kendi isimlerini bile belirli bir formata zorlanmamalı. Ben belki pi sayısının 100. basamağından sonraki ilk 3 rakamı kendime isim olarak seçmek istiyorum? Seçebilmeliyim.

  Benim kendi ismime bakış açım bu iken, rahatlayıp içimi dökmek için girdiğim bir ortamın beni "insan ismi insan soyadı" formatına zorlaması beni rahatsız eder. Hem, ben belki de insan değilim? Belki metabot'un evrimleşmiş kuzeniyim? Yapay zekayım? Olamazmıyım? Çok mu imkansız? Tek gördüğünüz benim yazdıklarım, insan olduğuma nasıl emin olacaksınız? Ya da konuşan bir orangutanım? Niye insan olmak ile itham edileyim ki? Şahsen adımı da, soyadımı da, insan olmayı da ben seçmedim. Seçenek sunulsaydı bir karga ya da kedi olmayı seçebilirdim.

  Diğer yandan yönetim teklifi ciddiye alır ve uygular ise bana iki seçenek düşer.
  1- Kulzos a "hoş kal" deyip başka sözlüğe geçmek
  2- Formata uymak. Kendimi tanıtmadım değil mi? Ben "Ro". "Mac Ro"

  #21138 macro | 2 yıl önce
   
 4. 17
  #21096 öneriye istinaden.

  öncelikle belirtmeliyim ki bu girdi çok yakında 21096 nolu girdinin yorum hanesinde yer alacak. hayırlısı diyelim.

  kulzos yahut herhangi bir başka web sitesi kişilerin kendilerini ifade etme özgürlüğüne müdahil olamaz. kişinin girdilerinde sahip olduğu özgürlük, kişinin bu ortamda yarattığı karakterinin isminde de sağlanmak zorundadır. haliyle hiç bir oylama, hiç bir anket, hiç bir karar kişinin bu özgürlüğünü kısıtlamaya vesile olamaz.

  hani olmaz ama, diyelim ki oldu ve herkes kendi adıyla takma ad alacak dedik. peki bunun gerçekliğini nasıl kontrol edeceğiz? tc kimlik no ile mi kayıt olunsun? ekinde kimlik fotokopisi mi alalım?

  takma adlarımız var diye, bu adların arkasına saklanarak gizli saklı işler çeviren insanlar değiliz. bu adlar, kendimizi ifade edişimizin bir parçası sadece. misal, larden loughness benden çok benim olmak istediğim kişi. çünkü o bir paladin. çünkü o bir yarı tanrı. çünkü o rean'ın en önemli insanı. hayali bir kahraman ve olmak istediğim kişi. ve bu benim kendimi ifade ediş tarzımın bir parçası.
  #21108 larden loughness | 2 yıl önce
   
 5. 28
  bunlar aslında öneri değil, yapılacaklar ama burada paylaşmayı uygun gördüm. belki arada bir ne zaman ne zaman dersiniz de gaza geliriz.

  - kategori sistemi: mevcut kanal sistemi anlamsız ve yetersiz. çünkü başlıkla ilişkili. kategori sistemi meta sözlükteki gibi olacak. haliyle kanal sistemi yerine kategori gelecek. ancak kategori seçme zorunluluğu olmayacak. yeni tanımlanan her girdi mutlaka kategori sorumlularının kontrolüne düşecek.

  - şikayet sistemi: mevcut şikayet sisteminde şikayetin akıbeti ile ilgili bir belirsizlik var. toparlanması gerekiyor.

  - silinen girdi canlandırma: silinen girdiler çöpe düşüyor. çalışmasını engel olduğumuz sistemde yazar dilerse girdiyi yeni bir girdiymiş gibi içeri aktarabiliyordu. ancak böyle çalışması hatalı. silinen girdinin eski id üzerinden, başlıktaki yerini koruyacak şekilde canlanması gerekiyor. tabi canlanması gerekiyorsa.

  - mesaj arayüzü: mesaj panelimiz evlere şenlik.

  - çoklu dil desteği: (top secret)

  - radyo paneli: ya site içerisinde yahut bağlantılı başka bir domain üzerinden yapmayı planlıyoruz.

  - chat paneli: mesajlaşmanın yanı sıra facebook messenger tarzı anlık canlı mesajlaşmaya imkan tanımayı planlıyoruz.

  - girdi içine foto ekleme sistemi: dergilerdeki makaleler misali, girdinin belirli kısımlarına görsel desteği eklemeyi düşünüyoruz. ancak nasıl olacak şu aşamada çok emin değiliz.

  - modlog: mevcut sistemde yapılan pek çok şeyi izleme imkanına sahibiz. ancak daha detaylı ve biraz daha şeffaf bir sistemle ortaklaşa takip etmeyi düşünüyoruz.

  - moderatör harici kadrolar: bildiğiniz üzere kurallarımız net ve aksiyon almak için fazla düşünmediğimizden moderasyona ihtiyaç fazlaca olmuyor. kaldı ki an itibarı ile mod yetkisindeki herkes kurucu üye. ancak gelecekte kategori düzeltme, başlık düzeltme, girdi taşıma, başlık taşıma ve benzeri işler için yardımcı olacak gönüllü arkadaşlarımız için ara bir yetkilendirme geliştirmeyi planlıyoruz. ekşi sözlükteki hacivar ve karagöz sistemi gibi. sonuçta sözlük hepimizin ve görev almak isteyen herkesi bu minvalde değerlendirmek amacındayız. (sınav olacak ama)

  - eksik bildirimler: mevcut sistemde bildirimsiz gerçekleşen işlemler var. örnek vermek gerekirse, başlık silindiğinde bildirim gitmiyor. girdi silinince gidiyor. ama başlık silinmesi yoluyla tüm girdiler silindiyse, girdi sahibine de bildirim gitmiyor. veya başlık düzeltildiğinde bildirim gitmiyor. bu tür eksiklikerin giderilmesi gerekiyor.

  - başlık son tarih ve girdi son tarih güncellemesi: bir başlığa bir girdi yazıldığında başlığın son tarihi değişiyor ve başlık buna istinaden sol framede yer değiştiriyor. ancak girdi silinse bile başlık eski yerine geri dönmüyor. benzer şekilde bir girdi editlendiğinde, girdi editlenme tarihi görünmüyor. bu tür tarihle ilgili eksikliklerin giderilmesi gerekiyor.

  - karma sistemi: karma sistemimiz sıkıntılı. daha düzgün hale getirilmesi gerekiyor. girdi adedinden çok daha başka bir şey olmalı.

  - nitelikli girdi değerleme: (top secret)

  - kulzos dergi: detayları netleşmedi ama üzerinde kafa yoruyoruz. muhtemelen belirli periyotlarda basılacak da. eskidiyardaki arkadaşımızın bu önerisi hepimize sıcak geldi.

  - bugların giderilmesi: ilaçlama firmasıyla anlaştık. şaka bir yana bu en kapsamlı iş. scripti biz yazmadık en başta. bir tarafını düzeltirken öbür tarafı patlatabiliyoruz. bu da başlı başına bir iş aslında.

  - mobil aplikasyon: mobili adam etmek en son işimiz olacak. olmalı.

  velhasıl kelam, böyle şeyler planımızda var. bilinsin istedim.

  not: iş bu girdide belirtilen geliştirmeler ciddi zamana ihtiyaç duymaktadır...

  #30733 larden loughness | 2 yıl önce
   
 6. 83
  kulzos radyo yayındayken sitenin sağ tarafında bulunan nota işareti kırmızı renge ya da arka planında kırmızı yuvarlak bir simge belirebilir.
  #63209 cera | 1 yıl önce
   
 7. 16
  Yorum özelliği hala gelmemiş sözlük.

  Gelse #21096 deki öneriye hayır diyebilir, doğrudan girdi altında tartışabilirdik.

  İsteyen rumuz olarak kendi adını hali hazırda seçebilir, buna tek engel türkçe karakter desteğinin olmaması.

  rumuz * yerine kendi adını kullanarak girdi yazmanın sözlük felsefesine aykırı olduğunu düşünüyorum. rumuz kullanımı, anonimliği koruyarak bilgi paylaşımını teşvik eden bir unsur.

  Örneğin ben, macro. Diyelim ki eşimi aldattım. Kendi adım ile yazıyor olsaydım yazacaklarım mahkemede aleyhimde delil olarak kullanılırdı. bunu bildiğim için aldatmak ile ilgili deneyimlerimi yaz(a)mazdım. Nedenlerini ve beni bu yola iten süreci kimse bilemez, okuyamaz ve ibret alamazdı. Oysa ben bunu başka çiftlerin benzer durumları ön görüp, yaşadıkları hayatta bilinç seviyelerini arttırma amacı ile yazmak isteirm. İsterim ki başkaları aynı hataları yapmasın, yaşamasın.

  Bir örnek daha. Diyelim ki çalıştığım şirket hoş olmayan icraatlarda bulunuyor. Böyle bir durumda ne yapılması gerektiğine dair başka yazarların deneyimlerine ihtiyacım var. Konu olarak açıyorum, fikir ediniyorum. Anonimlik olmasaydı kendi adımla böyle bir şeyi yapmam beni ve şirketimi ifşa eder düşüncesi ile derdimi içime atmak zorunda kalırdım.

  Sırf bu düşünce ile (eğer yapılırsa) hiç bir zirveye katılmayacağımı, hiç birinize telefon numaramı bile vermeyeceğimi bilmenizi isterim. (bkz: erkek kezban)

  Anonimlik desteklenmelidir.

  #21107 macro | 2 yıl önce
   
 8. 84
  önerim, moderasyona değil, yazar arkadaşlara.

  açılan başlıklar ya da girdiler çoğu zaman tek kelimeyle, direkt ''sözlük'' amacıyla yazılıyor.
  farkındayım, sözlükte henüz bir çok terim ya da kavramın başlığı açılmamış, eksikler giderilmeye çalışılıyor.

  ama keşke insanların telefonu eline alıp, yatağa uzandığında bir şeyler okuyarak vakit geçirebileceği şekilde girdiler girsek.
  ya da bir sözcüğün ya da terimin anlamını, tdk'dan farklı olarak biraz daha samimi bir şekilde, ya da anlayacağımız dilden hoş bir üslupla açıklasak.
  diğer türlü d&r ' dan alınan bir sözlükten çok da farkı kalmıyor gibi düşünüyorum, ya da google'a yazıp aratmaktan.

  açılan seri başlıklar, gündemsizliğe,
  seri başlıkların altındaki minimum şekildeki açıklama ya da girdiler de çok da çekici olmayan bir mecraya yol açıyor, fikrimce.
  #63269 stranger | 1 yıl önce
   
 9. 2
  ismi değişsin!
  #64 tepelerin kocakarisi | 2 yıl önce
   
 10. 36
  yorumları oylama özelliği de gelse keşke.
  #32943 nottobe | 2 yıl önce
   
 11. 67
  verdikleri ukdeleri yazarların profillerinde görebilsek, iyi olmaz mı?

  böylelikle kafaca hemen hemen aynı olduğumuz yazarların ilgi alanımıza giren ukdelerini daha hızlı bir şekilde doldurabiliriz. ukdelerin içinde kayboluyorum ben son zamanlarda. benim gibi olanlar vardır illa ki.
  #61223 lake of the hell | 1 yıl önce
   
 12. 107
  profilimizde kategoriler sekmesine tıkladığımızda kategorisi olmayan girdilerimizi de görüp düzenleyebilmek isterdim.

  bir de insanlar kavga etmesin...
  #71767 the fool | 11 ay önce
   
 13. 21
  açık ad kullanma olayına ben kendi adıma çok sıcak bakmam. meslek çeresinde iyi kötü bilinen bir ismim var. burada yazdıklarımla mesleki yayınlarımın ilintilendirilmesi hoşuma gitmez. ama isteyenler için bu da bir seçenek olarak yapılabilmeli.
  o değil de, yorum olayından filan önce mesaj kutusuna bir düzenleme yapmak fena olmayacak. okunan okunmayan birbirine karışıyor. bir yazara cevap yazayım derken bir bakmışım başka birine gidesi var yazdıklarımın. demin de yanlışlıkla elim çattı, mesaj kutusunda ne var ne yok silindi gitti. sormadı bile silsem mi diye. çok saklanacak bir şey yoktu belki ama, ya olsaydı?
  #21172 laedri | 2 yıl önce
   
 14. 59
  bir durum fark ettim; eksiklik mi tam bilemedim ama işe yarayabilecek bir şey sanki:

  bir başlığa girdiğimizde "filtrele" sekmesinde "ben" diye bir seçenek olsa, bastığımızda o başlıkta kendimize ait olan girdileri görebilsek?
  #50015 the ancient one | 1 yıl önce
   
 15. 4
  durumun henüz ne olduğunu kavrayamadığım için ne tarz önerilerde bulunabileceğimden emin değilim. o yüzden genel olarak zamanla halledilebilecek şeyleri gördüğüm kadarıyla not alma ve zamanı geldikçe düzenlenme adına buraya bırakayım.

  - mesajlaşma fasilitesinde bir yazarla olan conversation (kelimeyi bulamadım, bulunca değişirim) da bütün yazılanların görüntülenmesi

  - mesajlaşmada yeni gelen mesajlara bildirimden basınca otomatik gitmesi (kim yazmış en son bulamadım, ki daha da mesaj fazlalığım yok :) )

  - son yazılan mesajın mesaj kutusunda ilk veya üstte görünmesi

  - çaylak/çömez statüsündekilerin en azından modlara mesaj yazabilmesi

  - mesajların altında tüm mesajları sil butonuna yanlışlıkla basma olasılığı çok yüksek, bunun düzenlenmesi

  - yazarların girdiği girdilerin listesi olabilir profillerinde. şu anki varolan sol frame de çıkartıyor listeyi ve font kayması var. benden kaynaklı mı bilemedim ama sayfa içinde olsa (en azından 10 tane ve daha fazlası için tıklamalı) daha hoş olur

  - yazarların profilinde iki tane favori girdileri kısmı var, üstteki favorilenenleri. ayırıcı kelimeler kullanılmalı

  - yazar profillerinde takipçilerinin görünmesi ne kadar doğru bilemiyorum, bence fazlalık gibi. hele de bir sürü takipçi olursa ne olur bilemedim

  - sözlük kuralları, basit ana zımbırtı linkler sayfanın en altına iletişim civarına eklenmeli hızlı erişim için

  - sol üstteki kısa yollardan diğer'deki tek kalmış yazık tuşuna boş bakınızları ekleme şansı varsa doldurulmaları daha rahat olur gibi

  - bence de isim değişmeli (eğer özel bir durumu yoksa tabi ki)

  - online/offline yazarların görünmesi her ne kadar iyi gibi dursa da, bunu seçime bırakacak şekile getirilebilmesi lazım, en azından modların böyle bir seçeneği olmalı. zira yarın öbür gün sayfaya saldırılmaya kalkılırsa mod var mı yok mu diye kontrol edilmesi ekmeğe yağ sürer gibi.

  - editleme/yazma zamanı tarih.saat.dakika olarak çevrilmeli. 2 gün önce 364 gün önce gibi yazılış şekli pek kullanışlı değil.

  - sol üstteki kısa yollardan diğer'de başlık öner tuşuna basınca ekşi'den başlıklar getiriyor, arkadaşlar başlık açıp içeriğine bildirmişler, arada kaybolmasın diye burada ikiliyorum.

  - acilen butonlara, kısa yollara vs isimler bulunmalı, oy durumunda ılık nedir ya, kavga çıkar bak ilerde bence bunun yüzünden haha

  not: editlemeyle güncellemeye devam edeceğim biraz daha karıştırıp.
  #71 Angel Spy | 2 yıl önce
   
 16. 8
  Her şeyden şikayetçi gibi görünmek istemem ama;

  Sözlüğe giriş ekranında "beni hatırla" butonu göremedim. Her girişimde tekrar tekrar nick ve şifre yazmak çok yorucu ve zahmetli.

  Ayrıca profil fotosu yüklerken "desteklenmeyen format veya 3mb üzeri" hatası veriyor iOS telefonda. Şimdiden teşekkürler...
  #153 Trafalgar | 2 yıl önce
   
 17. 20
  #21136 girdiye istinaden

  yorum gelince bunlar hep silinecek. az kaldı. aslında hazır da hazır olmayan bazı kısımları var. neyse bakalım.

  özgürlükleri kısıtlayan kısım, nickleri belirli bir kalıba sokma çabasıdır. nickler, kalıba sokulamaz. bizim ve hiç kimsenin nickiniz şöyle olmalı deme ve kişileri nick değiştirmeye zorlama hakkı bulunmuyor. ha kişiler kendi istekleri ile isim ve soyisim kullanmak isterlerse, bu da bizi zerre ilgilendirmez. bizi nick konusunda ilgilendiren yegane konu nasıl nick alınacağı değil hangi nicklerin alınamayacağıdır. bu da nick seçme özgürlüğünü kısıtlamak amacı taşımaz, aksine başkalarının özgürlüklerine zarar vermemesi yahut yasalarla başımızı derde sokmaması için istisnai olarak uygulanır.
  #21140 larden loughness | 2 yıl önce
   
 18. 27
  kulzos yazısına tıklayınca rastgele bir girdi geliyor bildiğiniz gibi. sözlükleri genelde bu şekilde okuduğum için oldukça sevdiğim bir özellik ama niyeyse bir kaç tıklamadan sonra daha önce okuduğum bir girdi geliyor karşıma. değişmesi lazım. bu şimdi olacak bir şey değil ama gelecekte yapılacak bir şey bulunamazsa, bu konuya ilgi gösterilmeli bence.
  #26478 Monovas | 2 yıl önce
   
 19. 37
  bir entryi editlemek istediğimiz zaman çıkan düzenleme kutucuğu biraz küçük mü sanki?
  daha geniş, büyük, ferah ebatlara genişletilmesi daha mı bir güzel olur sanki?
  #33009 the ancient one | 2 yıl önce
   
 20. 45
  aktif ve sözlüğe yakışır yazar sayısının artması, daha yüzlercesi boş olan başlıkların çoğalması için daha etkili bir tanıtım yöntemi izlenmeli.

  kendimden örnek vermem gerekirse bu sözlüğü keşfetmem tamamen şans eseri oldu, varlığından bile haberdar değildim. emin olun çoğu kişi bilmiyor ve eğer bilse buraya yazar olmak isteyen çok olacaktır diye düşünüyorum. çünkü bugün en büyük iki sözlüğe yani ekşi ve uludağ'a baktığınız da çoğu kaliteli yazar kitlesinin sözlüklerinden şikayetçi olduğunu, para kazanmak hırsıyla modların çoğu şeyi görmezden geldiği tarzı şikayetlerini görebilirsiniz.

  ayrıca çok hoş olan temaları ve masaüstü dizaynıyla beni inanılmaz şaşırttı ve bunlar bir avantaj olarak kullanılabilir. facebook ve twitter'da çok daha aktif bir tanıtım ve paylaşım ile çok daha fazla insanın dikkatini eker. böylece zamanla daha akışkan ve dolu dolu bir sol frame görebiliriz.

  son olarak sözlüğe dair şu ana kadar beğenmediğim tek şey mobil sitenin kullanışsızlığıdır. eğer mobilden girerseniz sözlükte gezmek çok zor bir hal alıyor.

  kolay olamdığını farkında olarak şu da önerilebilir;
  -daha da iddialı olması için ios ve android için mobil uygulama çalışması yapılması. hatta bunun için itü, odtü, marmara ve yıldız vs. gibi istanbul ve ankara gibi büyük şehirlerde çok fazla sayıda öğrencisi olan üniversitelerin yazılım-bilgisayara mühendisliği bölümü öğrencileriyle iletişim kurulup onalrla beraber bunlar yapılabilir. böylece bu öğrencilerin çevrelerine böyle bir sözlükten bahsetmesi ile çok daha fazla sayıda insan bu platformdan haberdar edilebilir.
  #35615 the mule | 2 yıl önce
   
 21. 61
  hosting değiştirelim, kurşun dökelim, bir şey yapalım. sözlük birkaç haftadır yavaş. mobilden de nizamiden de.
  #53217 son kurtadam | 1 yıl önce
   
 22. 89
  oylama butonları karlı oy verince kırmızı, ateşli oy verince maviye boyanıyor. tersi olması gerekmez miydi?
  #64217 morgase | 1 yıl önce
   
 23. 115
  Karlı oy, ateşli oy vb nin adlarının değişmesi. Hatta bence ılık da kalksın

  Edit: ayrıca sayıları da bir tuşa basmadan görebilmeliyiz bence ama tabi teknik açıdan girdi, yazar vb sayısı arttıkça sistemi yormaya başlar. Düzgün bir şekilde yapılması gerekir
  #74649 canarslan12 | 11 ay önce
   
 24. 153
  'Geçen ay' butonunu 'tarihte bugün'e çevirebiliriz. Yani sahipleri çevirebilir. Ne de olsa artık bir seneyi doldurduk.
  #89057 son kurtadam | 8 ay önce
   
 25. 155
  hesap dondurma özelliğinin getirilmesi.

  ekşi sözlük zamanında sözlük bağımlılığını törpülemek için getirmişti bunu. hala var mı bilmiyorum. hesabını donduran x tarihine kadar istese de giremiyordu. final, sunum vs. dönemlerinde çok hayrını görmüştüm.

  bu vesile ile, zaman zaman sözlüğe küsen arkadaşlarımıza da (bkz: bir arkadaşım ekolü) direk çekip gitmekten daha yumuşak bir seçenek sunmuş oluruz. kendileri de bir deneme dönemi geçirip gerçekten gitmenin iyi bir fikir olup olmadığını pratikte tartabilirler.
  #90480 son kurtadam | 8 ay önce
   
. . .