1. 29
  Kulzos moderatörlerinin birinin unvanı.

  Bkz:
  @cnr16o3syd18o5eo9o3
  #142414 kesret | 4 ay önce
   
 2. 28
  aslına bakarsanız bizim sözlüğe de şöyle zeki, ahlaklı, çevik, kültürlü bir troll de lazım. hatta ekşi'de edgarallanpoenunkuzgunu diye bir tane troll vardı, adam gerçekten zekiydi ve tüm sazanları avlardı. hala var mıdır, yazıyor mudur bilmem.
   
 3. 27
  Aptaldır. Düşünce oluşturup geliştiremeyen alt insan.
  #131037 kaiser soze | 6 ay önce
   
 4. 26
  bir konu hakkında dikkat çekmek ya da bir vurgu yapmak için savunmadığı bir önermeyi ya da yanlış bilgiyi savunuyormuş gibi davranan insanlara verilen argo isimdir.
  Troll kavramı ilk kullanılmaya başlandığında, ciddi konuları mizahi bir şekilde ele almaya çalışan gençlerin kıvrak zekalarını yansıtıyordu. Bir konuyu karşıt bakış açısının önermeleriyle savunmaya çalışmak da bir bilgi birikimi ve zeka ister çünkü. Zamanla yaygınlaşan "trolleme" yaklaşımı, "bilgi birikimi" ve "zeka" kavramlarından yoksunlaştı, sağlıklı bilgiyi ayırt etmenin yeterince zor olduğu internet ortamında rahatsız edici ve gereksiz hale geldi.
  #125435 uyurgezer | 7 ay önce
   
 5. 25
  Onlardan kurtulmak için buradayız. Kaos ortamı ile beslenirler, internet dünyasında yer alarak etraflarındaki herkesi rahatsız ederler. Eğlenceli tipler olduklarını sanırlar lakin onlar sayesinde, yine onlara karşı kullanılmak suretiyle nice yeni küfür ve nice argo terim dilimize giriş yapmıştır. İşin kötü tarafı her türlü sosyal mecrada, her türlü pisliği yapıp normal yaşantılarına hiçbir şey olmamış gibi devam ederler. Yaptıklarından hiçbir rahatsızlık duymayan insansı yaratıklardır. Yaşasın Kulzos'un özgür ve fularlı -isteyen papyonlu da olabilir- topluluğu !
  #125420 proct | 7 ay önce (  3 ay önce)
   
 6. 24
  beslendikçe daha da çok büyüyen internet zararlıları.

  duygusal bir insan olmasan yanıt vermeyeceğim de işte, lanet olsun içimdeki insan sevgisine.
   
 7. 23
  ekşi sözlük'te bolca rastlayabileceğiniz bir topluluk.
  #125364 4mifasol | 7 ay önce
   
 8. 22
  (bkz: Kırmızı kart görmemek için ölü taklidi yapmak)

  Var böyle birşey, gerçek yani.
  #122725 fly | 7 ay önce
   
 9. 21
  troll dediğimiz kişiler genel olarak toplum içinde görmekten rahatsız olduğumuz karakterleri canlandırırlar (saçmalamayı trollük sanan ergen arkadaşlardan bahsetmiyorum). olaylara bu yarattıkları profillerin gözünden bakarlar. bu abazan da olabilir, cinsellik karşıtı da, kaşar tabir edilen bir kadın da olabilir, kız kardeşi regl oldu diye kemerle döven abi de, sokakta alkol aldığınız için size dayak atabilecek maganda da olabilir, alkolik birisi de.

  aslında iyi bir troll toplumda beraber yaşadığımız ama görmezden geldiğimiz insanların fikirlerini okumak zorunda bırakır. insan olarak maalesef kendimiz gibi olanlarla bir arada durma eğilimindeyiz. o yüzden kendi küçük fanuslarımızdan çıkıp duymak istemediğimiz şeyleri duymamızı sağlarlar.

  olsa da okusak.
   
 10. 20
  sanırım bunun ilk kitleye ulaşan örneği ekşisözlüğün ilk yılarındaki aethewolf adlı yazarmış. karma sistemi ilk çıktığında, "tek tip yazar üreteci" olarak gördüğü bu oylama bazlı sisteme isyan etmiş, o zamanların tabu düzeyinde onaylanan başlıklarına bok atan giriler döşemeye başlamış. "operation negative karma" adını verdiği (bilerek ergence seçilmiş bir ad) bu davasında yeri geldiğinde yazarları kendini sabote etmek için şukela oy vermekle suçladığı bile olmuş.

  bir moderatörün canına tak etmiş olacak uçurmuşlar.
  #106443 son kurtadam | 12 ay önce
   
 11. 19
  Sozluk formatina uygun girdiler yazildigi surece ve ‘dusunce ozgurlugu’ insanin temel bir hakki, temel bir ilkesi oldugu muddetce her yerde karsiniza cikabilecek insanlara takilan lakap.

  Trolluk genis bir kavram.. Kime gore? Neye gore? Bir insanin sevdigi, saygi duydugu kisi veya kurumlara tam zitti bir bicimde girdi girmek trolluk sayilir mi?

  Bu gibi sorularin cevaplari elbette kisiden kisiye fark gosterecektir. Fiziksel durus ve gorunusu diger insanlardan pozitif yonde fazlasi olan bir kimsenin, atif yaparak veya igneleyici kelimeler esliginde cumleler kurarak olusturdugu girdiler trolluk mudur?

  Bir insan sirf yakisikli, karizmatik veya uzun olmasinin da yani sira atletik bir yapiya sahipse ve bu ozellikleri ile ovunuyor, diger insanlar tarafindan da kiskanildigi icin eksileniyorsa veya iftiralara maruz kaliyorsa trolluk sizce ovunende midir? Kel oldugu veya cirkin oldugu icin kiskanip eskileyen, troll olmak ile suclayanda midir?  #79812 oblivion | 1 yıl önce
   
 12. 18
  kaliteli bir troll yalnızdır.
  #79811 Sabbracadabra | 1 yıl önce
   
 13. 17
  zekamızı hafife alanları sevmiyorum ben şahsen. abartılı ve eğlenceli girdiler yazmak başka bir şey, bundan cesaret alarak bokunu çıkartmak başka bir şey.

  kulzos inançlarına göre katli vaciptir.
  #79808 larden loughness | 1 yıl önce
   
 14. 16
  Zeki, komik ve ahlaksız olanlarını severim. Yakışıklı/güzel olmaları beni rahatsız etmez. Çirkin olmaları da. Sözlüklere dinamik kazandırırlar.
  #79777 petra von kant | 1 yıl önce
   
 15. 15
  - Yakışıklı olanları da varmış..
  #79755 kumdan evren | 1 yıl önce
   
 16. 14
  kulzos yazarlarının hakkında neden endişe duyduklarını anlayamadığım yazar tipi.

  çok basit bir çözümü var çünkü. troll olduğuna kanaat getirdiğin kişiyi gönderiyorsun. sorun kalmıyor.
  #54158 larden loughness | 2 yıl önce
   
 17. 13
  Trolü beslemezseniz gider. Yok "sen soyle aptalsin", "sen boyle yanlis dusunuyorsun" ve hatta "ay sen tam trolsün" derseniz kalır, artar, çoğalır.

  Hala trole küfrederek tam trolün istediği, beslendiği, güçlendiği şeyi yaptığının farkında olmayanlar çoğunlukta. Lan ne acayip cümle oldu ya.

  Neyse her nasıl televizyon izleyip medyaya laf etmek salaklıksa, trole olumsuz tepki koymak da öyle.

  Otobüs geldi.
  #54149 son kurtadam | 2 yıl önce
   
 18. 12
  şu internet ortamında krizler yaratan sanal karakterlerden biri. en temiz tanımı wikipedia'da var. ingilizce bilenler okusun. ben de kabaca türkçesini yazayım şuraya. ama kimse iyi bir çeviri beklemesin. mütercim tercüman değiliz neticede.
  en.0wikipedia.org/...
  "internet ortamında kasıtlı olarak, aykırı fikirler ortaya sürerek tartışma yaratmayı ve insanları rahatsız etmeyi ve konuyu saptırmayı ve duygusal tepkileri tetiklemeyi hedefleyen kişi. "
  makul bir tanım.

  trolle mücadelede en sağlam yöntem kışkırmamak, sazan gibi yeme atlamamak, görmezden gelmek ve soğukkanlı olmak. aksi halde amacına ulaşmış oluyor. ileride aramıza sızması muhtemel trollerle mücadelede bunları akılda tutmakta yarar var.
  #54134 laedri | 2 yıl önce
   
 19. 11
  (bkz: ilgi orospusu)
  (bkz: Dayak arsızı)
  #46732 son kurtadam | 2 yıl önce
   
 20. 10
  diğer isimleri jotul, jotun, jutul, trow. daha eski mitlerde dev insan olan trolller, özellikle İsviçre ve Danimarka'da dwarflarla benzer özelliklere sahip canlılar olarak geçerler. tepeliklerde, ağaç kavuklarında, mağaralarda, köprü altlarında yaşadıkları söylenir. güneşte taşa dönüşürler. en son on sekizinci yüzyılın ortalarında İzlanda'da görüldüğü iddia edilmiştir.

  (bkz: trolls)
  #38923 seanachie | 2 yıl önce
   
 21. 9
  cok zevkliymis lan troll olmak. insanlarin konusmaktan cekindikleri seyleri soyleyince sinirleniyorlar, saldiriya geciyorlar falan. konuyla hic alakasi olmayan bisey yazdiginizda da "trolledim kardes" deyin gecin sdkbgsgs, ise yariyor.

  mesela kisileri hedef alarak degil de topluluklari hedef alarak hareket edin, ya da insanlari genelleyin. oyle daha etkili oluyor trolluk gozlemledigim kadariyla.
  #38914 buyucu | 2 yıl önce
   
 22. 8
  İskandinav mitolojisinde geçen yaratıklar
  #38854 macro | 2 yıl önce
   
 23. 7
  (bkz: goblin)
  #33879 morgase | 2 yıl önce
   
 24. 6
  cidden maaşlı çalışıyorlarsa olmak istediğim...

  bu aralar biraz paraya sıkışığım da... ne göt olsa yalarım abi(!)
   
 25. 5
  40 akıllının çıkaramadığı taşı kuyuya atan delidir troll. uğraştırmalıdır. ilgi için aykırı yazana ne derseniz deyin hatta hiç bir şey demeyin o kendi kendine köpürür heheh.
   
. . .