1. 44
  türk lirası karşısında ne yakın ne uzak vadede 5 liranın altına inmeyeceği, 10 lira seviyelerini zorlamasının ise hayli olası olduğu para birimi.

  şu anda hemen hemen hiçbir yerli kur sitesi doğru sonuç vermiyor ya da açılmıyor. xe gayet düzgün işliyor çünkü uluslararası bir site. bu sabah türkiye saati 09:00'ken 5,73 olan değer şu anda 6,55'in üzerinde (8 saat içinde %12 artış). sitede son 1 gün, 1 hafta, 1 ay, 1 yıl, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl karşılaştırmaları da mevcut. 15 ağustos 2008'de 1,18 olan değerin 10 yıl içinde %550 artması gerçekten de korkunç. gezi direnişi zamanında birkaç ay içinde 1,83'den 2,01 civarına geldi diye terörist olarak nitelendirilen kitledendim. siteden 10 yıllık değerleri açıp yıl bazındaki artışları gördüğünüzde, 2012'den bu yana yıl içinde doların değeri en az %18 civarında artmış durumda. yani son 5 buçuk-6 yıldaki fakirleşmemiz en az %80 civarında.

  trump'ın son açıklaması, bakan damadın gülmeli, şive komiklikli, oldukça laçka saçmalamaları, "onların doları varsa bizim de bilmem nemiz var" ahmaklıkları ile çok değil, 2020'de doların 10 lirayı geçmesi sürpriz olmayacak (son 10 yıllık ivme de bunu gösteriyor). zaten genel seçim de yok bu zamana kadar. yerel seçimlerin de ülke geneline etkisi doların ateşine su dökecek kadar olmayacaktır.

  istatistiksel takip için site: link

  sokaktaki adam bildirdi.

  Edit: 6,41'e geriledi. şuradan güncel olarak takip edebilirsiniz (link ). utc'yi +3 almayı unutmayın.
  #105402 lake of the hell | 11 ay önce
   
 2. 4
  Amerikan doları için kullanılan terim.

  Dolar nasıl yükselir?
  - Ülke sınırları içerisindeki dolar ülke sınırı dışına çıkarsa.
  - Ülkenin merkez bankası yerel para biriminden bol miktarda basarsa.

  Dolar, ülke sınırları dışına nasıl Çıkar?
  - İthalat yapınca.
  - Yabancı yatırımcılar paralarını çekip başka ülkeye yatırım yapınca.

  İthalat neden yapılır?
  - İthal etmek, üretmekten daha ucuza geliyorsa.
  - İthal ettiğin şeyi kendi ülkende üretemiyorsan.

  Neden üretemezsin, ya da daha pahalıya ütetirsin?
  - üretmek için yeterli bilgiye sahip değilsindir. Yani eğitimli insan yoktur.
  - Hammadde, nakliye gibi konularda da ithalata bağımlısındır.

  Yabancı yatırımcı neden kaçar?
  - Şirketine el konulma korkusu yaşıyordur
  - Terör korkusu vardır
  - Yetişmiş eleman bulamıyordur
  - Ülke ekonomisi istikrarsızdır
  - İş yaptığı diğer firmalar / ortakları iflas etmiştir


  Doların yükselmemesi için ne gerekir?
  - İhracat yapmak. Yükte hafif, pahada ağır ürünler üretmek. Nasıl yapılacağını biliyormuyuz? Hayır.
  - Turizm. Bombaların patladığı ülkeye turist olarak Gidermisiniz? Hayır.
  - Yabancı yatırımcı çekmek. Yabancı yatırımcı olsanız Türkiye'ye gelirmisiniz? Hayır.
  - İthalatı azaltmak: her yer avm kaynıyor. İçleri de ithal ürünler ile dolu. İthalatı azaltın, önce avm ler çöksün. Devamında ekonominin çökmesi domino taşı gibi gelir.
  - Ülke içindeki varlıkları satmak. E zaten babalar gibi sattık. Satacak başka varlık kaldı Mı? Hayır. Aslında kaldı, biraz aşağıda anlatacağım.

  Geriye geçmiş zaman hükümetlerinin yaptığı iki icraat kalır:
  - Borç almak. (bkz: imf)
  - Kanımızı satmak. (bkz: Kore savaşı)

  Siz bir ülke olsanız, ordusunun bir kısmı başka ülke topraklarında operasyon yapan bir ülkeye borç verirmisiniz? ben Seve seve veririm. Olabilecek en yüksek faiz ile veririm.

  Kan satışı konusuna gelince. Belki de çoktan satmışızdır.

  Özetle. Doların düşmesi için nitelikli iş gücü şart. Nitelik için eğitim lazım. mevcut müfredat ile yetişmiş ve yetişmekte olan nesilleri çöpe atın.

  An itibarı ile bir mucize olsa ve eğitim sistemi değişse, nitelikli iş ve zihin gücünü kazanmamız çeyrek asır sürer.

  Anlık müdahale ile dolar düşer kalkar ayrı hikaye. Ama bu kafa ile gittiğimiz sürece uzun vadede türk lirasından ç000000k sıfır atarız.
  #18566 macro | 3 yıl önce
   
 3. 42
  hep amerikanyanın oyunudur. 7.5 liraya çıkaralım da görün diye tehdit bile etmişler hükümetimizi...

  o değil de ülkenin başına gelen her türlü kötü şey başkalarının işi ise, bizi yönetenler niye varlar? ne işe yarıyorlar?
  #105391 larden loughness | 11 ay önce
   
 4. 3
  Ortaya çıkışı 1500 lü yıllarda çek krallığına dayanan para birimi.

  Dünya üzerinde 20 den fazla farklı para biriminin adıdır. Yani Avustralya, Kanada, yeni Zelanda, Hong Kong doları birbirinden farklı para birimleridir ancak ismi 'dolar' dır.

  Amerikan doları ise amerikadan başka 8 ülkenin daha para birimidir.

  Amerikan doları, dünyanın her yerinde geçerli olan ve dünya ticaretinde en çok kullanılan para birimidir. Bu nedenle amerikan ekonomisindeki dalgalanmalar tüm dünyayı etkiler.
  #18564 Keltox | 3 yıl önce
   
 5. 33
  aslına değer kazanmamakta. hatta euro karşısında değer kaybettiğini bile söylemek mümkün. çünkü değeri artan dolar değil, tam tersi, değeri düşen türk lirası oluşan farkın ana sebebi.

  üretmeden tüketmek buraya kadarmış.
  #104718 larden loughness | 12 ay önce
   
 6. 38
  Durum tam olarak bu.
  www.instagram.com/...
  #105337 eftalya | 11 ay önce
   
 7. 51
  merkez bankası on milyor doları piyasaya sürmek suretiyle müdahalede bulunup doların düşmesini bekledi. dolar da dedi ki o neydi gı.

  Ayrıca haluk levent, dağlar mı yollar mı denizler mi engel neden neden gelmez oldun sözleriyle süren şarkısını dolar mı yollar mı yurolar mı engel neden neden düşmez oldun yapacağımış. fısıltı şeyinden şaaptım.

  milletimiz efendimize çağrımdır, tüm yastık altındaki dolarları bozdurun. ben baktım yastığımın altında çarşaf vardı, bozmadılar. beni bozdular ama.. yüzüme attılar çarşafı bu ne dediler.
   
 8. 45
  Yer yerinden oynamalıyken, mucizevi biçimde, inşaat izler gibi yükselişini izlediğimiz para birimi.
   
 9. 15
  Son dönemde kendini çok geliştirdi. Amerika'lı olanı.

  Gerçi barbados'lusu bile yol almış maşallah.
  #92329 son kurtadam | 1 yıl önce
   
 10. 17
  lanet gelesi amerikan para birimi. benim yaptığım iş euro ve dolarla, fakat en çok dolar ile. net söyleyeyim, 1.5 ay once 3,76 iken, gece bir ara 4,80i gördü, piyasalar güne 4,78 ile başladı. aslına bakarsan şaşırmıyorum, her seçimden önce böyle oluyor. mutlaka dövizle ilgili ya da bedelli askerlikle alakalı böyle kaos yaratılıyor ülkede. çok müsaitiz çünkü. inanılmaz dışarı bağımlı, inanılmaz zaaflarımız bizi ele geçirmiş. ameliyatlı yerime denk geldi, yavaş ulan dolar!


  10:53 editi : an itibariyle 4,84
  #93353 mangetsu | 1 yıl önce
   
 11. 21
  merkez bankası sayesinde, tayyip'in ekonomiyi almayan kafasıyla boşa sarfettiği faiz indirimi sözlerinin yatırımcılar üzerinde bıraktığı etkiden kurtulmuş olan kurdur.
  #93479 bideli | 1 yıl önce
   
 12. 31
  6ya doğru yol almış durumda.
  Bunu marketten iki hafta önce 16 tlye ardından bir hafta önce 18 tlye, şimdi 21,5 tlye aldığımız koli yumurtadan da anlayabiliyoruz.

  Şaka gibi ülke amk ya. Yarın 7 tl olmuş deseler bir kişi bile ses çıkaramaz yine yaşarız aynı şekilde.
   
 13. 49
  Ekonomim geldi biraz ahkam keseyim. Son 1-2 gunde dolar asiri degerlendi de nooldu.

  Aslinda bugun hicbirimize birsey olmadi. Yani soyle ki eger yarin yurtdisina tatile gitmiyorsan, birisine dovis borcun yoksa hicbirsey olmadi. Ama bugun olmadi yarin cok fena seyler olacak.

  Simdi daha geri gidelim, amerika gibi, ingiltere gibi, rusya gibi kismen almanya gibi ulkeler kuvvetleri olcusunde ileriye donuk kullanmak uzere baska ulkelerin devlet tahvillerini alirlar. Burada gercek amac yatirim degildir, tabi faizi yuksek ulkelerden gelir de elde ederler fakat esas amac bigun lazim olursadir. Burada alinan tahvil miktarini oyle 3-5 diye dusunmeyin milyar dolarlik alimlardir. Lazim oldugu zaman bu tahviller bozduruluz ve o ulke para birimi degersizlestirilir. Yakin zamanda rusyaya yapilmisti simdi aynisi bizim basimiza geldi. Simdi bunu bize operasyon yapiyorlara baglamayacagim ama bu kadar hizli deger kaybinim baska iktisadi aciklamasi yok kitaplara gore. Sadece bi cesit doviz karsisinda deger kaybi olsaydi baska seyler soylenebilirsi fakat baktiginizda dolar euro yen altin uganda bilmemnesi... hepsi karsisinda deger kaybetmis demekki piyasaya turk lirasi girmis.

  Peki elin oglu niye boyle birsey yapar. Kendi ulkesini korumak icin. Eskiden turkiyeden 5 dolara aldigi seyi simdi 3 dolara alicak aradaki kendi para biriminden elde ettigi gumruk vergisi kaybini de gumruk vergisini arttirarak kapatacak. Eskiden celikten 5 dolar gumruk vergisi alirken bugun mal bedeli distugu icin daha az alacakken vergi oranini arttirip yeni 5 dolar alacak.

  Gelelim bize ne olcak, cok basit anlamda bugun hicbi bok olmayacak. Markette, raflarda, stokcularin ellerindeki, her turlu urunler (gida, tekstil, hirdavat, otomobil...) bitip de yeni urunler alirken olan olacak. Eskiden italat maliyeti 5 lira olan pirinc artik 10 lira olacak. E bu fiyat artisi beraberinde ne getirecek, enflasyon, enlfasyon ne getirecek, yuksek faiz o ne getirecek fiyat artisi.... iste boyle bir sarmala girip %200 enflasyonlara cikabiliriz. Cikariz demiyorum ama kitaplar boyle ongoruyor bu durumu.

  Sonuc olarak bu olay sonrasi ne oldu, su oldu ki sen ben gibi dar ve orta duzey geliri olan kisiler uzun bir muddet (uzundan kastim 3-4 sene) ev gibi, otomobil gibi yuksek meblagli ve kredi kullanilarak alinan urunleri satin alamayacagiz. E ithalat maliyetleri arttigi icin fakirlesecegiz, e paramiz degersizlestigi icin daha az alabilecegiz...daha ne olsun.

  Peki ne yapmali, kitaplar diyor ki bu gibi buyuk resesyonlar, krizler, develuasyonlar zamani kisisel harcamalari asgari limitlere indimeli, gereksiz harcamalardan kacinmali, eldeki yatirimi korumali, uzun vadeli borca girilmemeli. Yani sunu diyor, eldeki telfon tablet bilgisayari uzun bi muddet daha kullanin, cok fazla gezip tozmayin, kimseye borclanmayin, elde avucta birseyleriniz varsa muhafaza edin.
  #105430 11001 | 11 ay önce
   
 14. 1
  şu an 3.76 ile tarihinin en yüksek seviyesine çıkan doların ateşi herhalde kolay kolay inecek gibi değil. birkaç güne kadar 4 tl olması kaçınılmaz.
  #18337 thedirector | 3 yıl önce
   
 15. 5
  yeşilin en çok yakıştığı kağıt parçasıdır
  #18574 tiger | 3 yıl önce
   
 16. 7
  ak partinin kazandığı 3 kasım 2002 tarihli seçimden sonraki ilk iş günü olan 4 kasım 2002 tarihinde 1 dolar 1,680,590 eski türk lirasıdır. 6 sıfırı atarsak 1,68. tek derdi koltuğunu korumak olanların o günden bugüne değin aralıksız yönettikleri ülkede an itibarı ile 4 lira sınırına dayanmıştır.

  yani, 15 yılda türk lirası yüzde yüzden fazla değer kaybetti. peki bu 15 yılda bolca yol yapmak dışında bu sorunu çözmek adına ne yapıldı? tüketen türkiye yerine üreten türkiye oluşturuldu mu? terör sorunu çözüldü mü? komşularla iyi ilişkiler sağlandı mı? en önemli gelir kaynağımız olan turizm sektörü desteklendi mi?

  peki bu süreçte özelleştirmelerle hemen hemen tüm devlet kurumları satıldı mı? devleti geçtim, bankacılık sektöründe özel bankaların çoğunluğu yabancı sermayeye satıldı mı? ülkenin cari açığı çığ gibi büyütüldü mü?

  ama dünyanın en büyük sarayı yapıldı...

  soruların cevaplarını hepimiz biliyoruz. sonuçlarına da hepimiz katlanacağız ama onlar saraylarında yaşamaya devam edecekler.
  #18620 larden loughness | 3 yıl önce
   
 17. 13
  enflasyon oranın açıklanmasından sonra 4.23 tl ile yeni bir rekor kırmıştır.
  #90287 kerem | 1 yıl önce
   
 18. 16
  Ay başında 4 iken şimdi 4.8 olmuş. 20 günde %20 artış. Ne desem bilemiyorum, böyle mi gidecek yoksa balonu inecek mi fikrim yok
  #93352 canarslan12 | 1 yıl önce
   
 19. 28
  5,0148'i görmüştür....
  #104576 kerem | 12 ay önce
   
 20. 32
  Amerikan olanı diye vurguya gerek yok, barbados doları da kanada doları da aşagı yukarı aynı oranda zıplıyor. Nerden baksan tepetaklak durum.

  Bir arkadaş " zaten değeri 6, ingiltere ziyaretiyle falan bu kadar tutabildiler" demişti, finanstan anlMıyorum ama haklı çıkacak gibi.

  Maaşın alındığı gün dolara çevrildiği zamanlar geri geldi gibi. Tabi maaş alabilene. Dolar artar işyeri batar malum.
  #104716 son kurtadam | 12 ay önce
   
 21. 20
  yirmiden fazla para biriminin ismi olmasına rağmen ülkemizde insanların aklına ilk olarak abd dolarını getiren para birimi ismi.

  ben en çok hong kong dolarını sevmiştim. ama onun da farklı farklı türleri var tek merkez bankası olmadığı için. o zaman şöyle diyeyim; hsbc'nin bastığı hong kong dolarlarını sevmiştim. ama sanırım bana uğursuz geldiler. tüm planlarım bozuldu hong kong ile ilgili. geriye sadece az buçuk kantonca bilgim kaldı ki o da pek bir işe yaramıyor.

  abd'de bir de az rastlanan 2 dolarlık banknotlar vardır. bunların bazı serilerine koleksiyoncular büyük ilgi gösterirler. ayrıca madeni 1 dolar ve madeni ½ dolar (üzerinde half dollar yazıyor ve kennedy resmi var) da nadir bulunan dolar versiyonlarıdır.

  artık gücünden dolayı mıdır yoksa yeşil renginden dolayı mıdır bilmem ama benim görüntüsünü en sevdiğim para birimiydi. ta ki 2000'lerde modernleştirme adı altında yapılan renkli dolarlara kadar. halbuki ciddi bir görüntüsü vardı paranın. şimdi o kadar ciddi gelmiyor bana. bir de renksiz amerikan gazeteleri vardı. onlar da renklendi artık. oysa ki çok karizma duruyorlardı o halleriyle.
   
 22. 35
  Bu gidişle fuhuşa sürüklenicez birader bu gidişe dur desinler yeter ama. 5.2 TL
  #104932 mahmut | 11 ay önce
   
 23. 36
  #93366 çıldırtmaya yetmişti. bugün ofiste çırılçıplak soyunup bağırasım geldi yok mu daha diye. 5,28. tebrikler türkiye, bu gurur sizin
  #104952 mangetsu | 11 ay önce
   
 24. 40
  09:17
  6.03.
  #105384 mangetsu | 11 ay önce
   
 25. 46
  Amerika Birleşik Devletleri, Kanada vb. devletlerin para birimi.
  #105416 tdk | 11 ay önce
   
. . .